Birleşmiş Milletler Bölgeler Arası Suç ve Adalet Araştırmaları Enstitüsü (UNICRI) tarafından yayınlanan son raporda tedarik zinciri güvenliği ve sahteciliği önleyen teknolojiler incelenerek başarılı örnekler irdelendi.

Ürün sahteciliğinin kamu sağlığını tehlikeye atması yanısıra ülke ekonomilerine de ciddi darbeler vurduğunun altının çizildiği raporda ilaç, tütün, içecekler ve petrol ürünleri piyasasında sahteciliği önlemek adına hangi ülkelerin ne gibi güvenlik tedbirleri aldığı teker teker yer aldı.

İlaç güvenliğinin özellikle mercek altına alındığı raporda, ilaç tedarik zincirinin tamamını kapsayacak şekilde ülke çapında ilaç sahteciliğini başarıyla önleyebilen teknolojilere sahip sadece iki ülke bulunduğu ve bu ülkelerin Türkiye ve Malezya olduğu belirtildi.

Türkiye’nin 2010 yılından beri İiaç Takip Sistemi ile birim bazında ilaç takibi yaparak ilaç sahteciliğine başarıyla engel olduğuna değinilen raporda bu yolla her yıl 1 milyar dolarlık zararın bertaraf edildiği öne sürüldü.

Sahteciliği önlemek üzere teknolojik çözümler geliştiren önde gelen firmaların da listelendiği raporda firmamız TechNarts,  başarılı çözümler üreten bilişim firmaları arasında yer alarak bu konudaki uzmanlığını bir kere daha kanıtlamış oldu.

 

UNICRI raporunun haber sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

24 Mart 2016 - 24 Mart 2017